عليرضا قشنگ ترین هدیه خدا

عشق همه جانبه شما به كودكتان با عشق شما به هيچ شخص ديگري قابل مقايسه نيست.

انواع مهد كودك و شرایط احداث و چگونگی مهد کودک

جواب دادن به این سوال كمی سخت و كمی آسان است. اغلب مربیان مهدهای كودك حداقل در ایران خانم ها هستند اما سوال اینجاست كه آیا مربی مهدكودك نیازمند تخصص است؟ احتمالا نام رشته دانشگاهی علوم تربیتی به گوشتان خورده است. این رشته گرایشی تحت عنوان «دبستان و پیش دبستان» دارد كه فارغ التحصیلان این رشته كارشناسانی می شوند كه می بایست توانایی ها و آموخته های خودشان را در مهدهای كودك اجرا كنند اما متاسفانه در كمتر مهدی دیده می شود كه این كارشناسان مرتبط حضور داشته باشند.

كاری تقریبا سخت

سر و كله زدن با یك بچه خردسال آن هم از مدل لوس و بهانه گیرش كاری بسیار مشكل است. حالا تصور كنید فردی بخواهد همزمان با ده، پانزده بچه سر و كار داشته باشد. یكی گرسنه اش است، یكی مادرش را می خواهد، آن یكی بی خود و بی جهت گریه می كند و...

یك مربی مهد كودك گاهی اوقات چنین وضعیتی پیدا می كند و باید تلاش كند تا وضعیت را آرام كند و به همه بچه ها رسیدگی كند، هر چند كه این مسائل برای بعضی مربیان كاملا عادی است و می گذارند تا بچه آن قدر گریه كند تا خسته شود!

تقسیم كار

در یك مهد كودك به نسبت تعداد خردسالان و تعداد مربیان كار تقسیم بندی می شود. مثلا كودكان شیرخوار رسیدگی خاص خودشان را دارند و كودكان پیش دبستان نیز آموزش های ویژه ای می طلبند و به همین دلیل مربیان باید توانمندی های ویژه ای داشته باشند. مثلا مربی پیش دبستانی ها می بایست بچه ها را آماده كند تا سال آینده بدون ترس و با علاقه وارد دبستان شوند و در طی سال به آنها آموزش های مختلفی چون شعرخوانی و نقاشی می دهد. اما یك مربی مهد برای شیرخوارها وظایف دیگری دارد كه بیشتر مراقبت از آنهاست و وظیفه آموزش ندارد.

تجهیزات بسیار مهم است

در یك مهدكودك علاوه بر وجود مربیان كارآموخته داشتن تجهیزات و امكانات متفاوت و متنوع نیز بسیار مهم است، چرا كه مربی مهد بدون داشتن امكانات آنقدرها كه باید نمی تواند در كارش موفق باشد، مربی مهد به تنهایی باید صبور و باحوصله باشد در عین حال توانایی های متفاوت شخصی داشته باشد. مثلا ساخت وسایل سرگرمی، قصه تعریف كردن، ایجاد فضای شاد و پر از خنده و... اما وجود امكانات و تجهیزات آموزش مربی مهد را بسیار موفق تر می كند.

متاسفانه بسیاری از مهدهای ما حتی در تهران از داشتن امكانات بسیار محروم هستند و اغلب ساختمانی را با تغییر كاربری و كشیدن تعدادی نقاشی كودكانه تبدیل به مهد كرده اند. چنین محل هایی نه تنها برای بچه ها جالب نیستند بلكه اغلب خسته كننده هستند و خانواده ها از روی ناچاری فرزندانشان را به آنجا می سپارند.

یك مهد كودك مجهز با داشتن امكانات گسترده زمینه رشد و شكوفایی خلاقیت های كودكان را فراهم می كند.

از روی ناچاری

وقتی همه چیز مثل هم می شود مهدهای كودك هم می توانند خیلی جذاب و دوست داشتنی و موفق نباشند و به همین دلیل و دلایل دیگر است كه اغلب مربیان مهدهای كودك نیز با دریافت حقوق ناچیزی قبول می كنند تا در آنجا كار كنند. البته ناگفته نماند در همین شهر خودمان مهدكودك هایی نیز وجود دارند كه بسیار حرفه ای و متفاوت كار می كنند و آموزش های فراوانی چون موسیقی، نقاشی، زبان و... به بچه ها داده می شود. البته پول خوبی هم از خانواده ها می گیرند.

به هر تقدیر یك مربی مهد كودك می تواند با افزایش توانمندی های خودش درآمد بیشتری كسب كند و به جای كار در یك مهدكودك غیرحرفه ای سراغ فعال ترهایشان برود.

نكته آخر اینكه یك مربی كودكان می تواند به جای كار در مهد از كودكان در منازل مراقبت كند كه البته این روش مسائل و مشكلات خاص خودش را نیز دارد .

مهدهای کودک خصوصی شهری: مرکزی پرورشی، آموزشی، تربیتی، و فرهنگی است که توسط  شخصی حقیقی یا حقوقی تاسیس می گردد، و مسئولیت مراقبت و رشد و پرورش کودکان در ابعاد، شناختی، اجتماعی، مذهبی، معنوی ، جسمی و روانی کودکان از بدو تولد تا مرحله پیش دبستانی مشتمل برگروه های سنی شیرخوار، نوپا و نوپاوه را عهده دار می باشد.

 مهد کودک تمام وقت: مهد کودکی است که از ساعت 30/7 صبح الی 30/15 فعالیت دارد.

 مهد کودک نیمه وقت: مهد کودکی است که روزانه به مدت 4 ساعت در نوبت صبح یا بعد از ظهر فعالیت دارد.

مهد کودک پاره وقت: مهد کودکی است که روزانه به کم تر از 4 ساعت در تمام ایام هفته یا فقط در روزهای معینی از هفته فعالیت دارد.

مهد کودک شبانه: مهد کودکی است که از ساعت 17 الی 8 روز بعد در تمام ایام هفته فعالیت دارد.

مهد کودک شبانه روزی: مهد کودکی است که به صورت شبانه روزی (24 ساعته) در تمام ایام هفته فعالیت دارد.

 مهد کودک خودکفا: مهد کودکی است که توسط وزارتخانه ها، سازمان ها، نهاد ها، ارگان ها، و اداره دولتی جهت ارایه خدمات به کودکان بانوان شاغل در اداره های ذیربط تأسیس می گردد. نظارت بر عملکرد مهد کودک خود کفا با رعایت مفاد این دستورالعمل، از طرف سازمان بهزیستی استان و اداره رفاه سازمان یا موسسه مربوطه انجام می پذیرد و ترجیحاً نباید از کودکان به صورت آزاد ثبت نام کند.

مهد کودک گالری : مهد کودکی است که بر مبنای مندرجات ماده 78 قانون کار توسط کارفرمایان کارگاه ها، تأسیس و ضوابط اجرایی آن با مشارکت سازما بهزیستی و وزارت کار تدوین می گردد.

آدینه مهد: مهد کودکی است که در روزهای جمعه از ساعت 10 لغایت 14 فعال است و به کودکان والدین شرکت کننده در نماز جمعه خدمات ارائه می دهد.

مهد کودک خصوصی روستایی (روستا مهد): مهد کودکی است که توسط اشخاص حقیقی با همکاری شورای اسلامی و تحت نظارت سازمان بهزیستی تأسیس می گردد و مسئولیت مراقبت و رشد و پرورش کودکان روستایی در ابعاد مختلف از آغاز سال سوم تا سن پیش دبستانی را عهده دار می باشد.

مهد کودک قرآنی: مهد کودکی است که علاوه بر انجام مسئولیت مراقبت و رشد و پرورش کودکان در ابعاد مختلف، به امر آموزش قرآن و مفاهیم آن به کودکان نیز فعالیت دارد

مهد کودک سیار: مهد کودکی است که در مناطق خاص نظیر مناطق آسیب خیز و سکونت گاههای غیر رسمی (به دلیل نبودن مکان مناسب و یا ...) و یا به دلیل شرایط اضطراری به وجود آمده در یک منطقه (نظیر زلزله، سیل و سایر حوادث طبیعی و غیر طبیعی)با نظر کمیته استانی تأسیس می گردد و محدوده جغرافیایی فعالیت آن گسترده تر از مهد کودک ثابت می باشد.

مهد مساجد: مهد کودکی است که با استفاده از امکانات و فضای فیزیکی مساجد برای ارایه خدمات فرهنگی؛ آموزشی به کودکان منطقه و نمازگزاران تأسیس می گردد.

مهد کودک دولتی: مهد کودکی است که توسط سازمان بهزیستی استان برای ارایه خدمات به کودکان اقشار نیازمند وآسیب پذیر در مجتمع خدمات بهزیستی شهری یا روستایی تأسیس می گردد.

مهد کودک غیرانتفاعی: مهد کودکی است که توسط افراد خیر و موسسات خیریه به منظور ارائه خدمات مربوطه به صورت رایگان به وکودکان اقشار نیازمند و آسیب پذیر تأسیس می گردد.

مهد کودک تعاونی: مهد کودکی است گه توسط شخصیت حقوقی به صورت تعاونی در شهر و روستا تأسیس می گردد.

* مدیریت پیمان: به اشخاص حقیقی و یا مؤسسات حقوقی که مهد کودک دولتی به آنها واگذار شده است اطلاق می گردد.

 اهداف عمده تاسیس مهد  کودک عبارتند از:

1.       ارتقای سلامت زیستی، روانی و اجتماعی کودکان

2.       ارتقای هشیاری اخلاقی و توجه به ارزش های دینی و مذهبی

3.       پرورش خلاقیت و شکوفایی استعدادهای کودکان در ابعاد مختلف

4.       آموزش مفاهیم اجتماعی نظیر تعاون، نوع دوستی، گذشت ، ایثار، همکاری و ارزش های مطلوب زندگی از طریق آموزش غیر مستقیم و کسب تجارب گوناگون

5.       توسعه توانایی های کودکان در بیان اندیشه و بروز احساسات و عواطف با استفاده از آموزش مهارت های زندگی، هنری، کلامی، بازی، شعر و نمایش

6.       کمک به اولیاء در مراقبت، نگهداری و پرورش کودکان در ایجاد ارتباط موثر دو جانبه بین کودک و اولیا

شرایط و وظایفی مربی، کمک مربی و مراقب

شرایط تصدی پست مربی، کمک مربی و مراقب در مهدهای کودک عبارتند از:

1.       اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان تصریح شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.

2.       تابعت جمهوری اسلامی ایران.

3.       دارا بودن حداقل 20 سال سن

4.       متاهل بودن مربی گروه سنی شیرخوار (ترجیحا ً).

5.       برخورداری از سلامت جسم و روان به تایید روان پزشک معتمد سازمان.

6.       مربیان باید دارای مدرک تحصیلی کاردانی، کارشناسی یا بالاتر باشند. گذراندن دوره های آموزشی مطابق با دستورالعمل آموزشی برای تمامی مربیان الزامی است.

7.       ترجیحاً دارا بودن تحصیلات دبیرستان و بالاتر برای کمک مربی و مراقب.

تبصره1: به کارگیری مربیان دیپلمه مشروط به گذراندن دوره های آموزشی مصوب سازمان بلامانع است.

 وظایف و اختیارات مربی

1.       حضور در مهد کودک و مراقبت، پرورش و آموزش در طی ساعات کار تعیین شده.

2.       تلاش جهت پرورش کودکان در ابعاد زیستی، روانی و اجتماعی در پرتو مفاهیم ودینی و مذهبی و مضامین علمی.

3.       تهیه و تنظیم طرح برنامه روزانه کودکان در چارچوب برنامه های پیش بینی شده و اجرای صحیح آن.

4.       توجه به حضور و غیاب کودکان، و اعلام غیبت آنها به مدیر مهد کودک.

5.       جدا کردن کودک بیمار از سایر کودکان و اطلاع موضوع به مدیریت در صورت مشاهده کودک بیمار.

6.       اجرای صحیح برنامه تغذیه کودکان تحت مسئولیت دادن غذا به کودکان شیرخوار و نوپا و حضور در تمام ساعات صرف غذایی کودکان.

7.       نظارت بر چگونگی وضع بهداشت فردی کودکان.

8.       رعایت بهداشت فردی و کوتاه نگه داشتن ناخن ها و استفاده از لباس ویژه مهد کودک با رنگ های شاد و روشن به غیر از سفید.

9.       نظارت بر خواب و استراحت کودکان و کنترل شرایط لازم.

10.   طرح مسائل و مشکلات کودکان با مدیر مهد کودک همراه با پیگیری آنها.

11.   عدم هر گونه تنبیه بدنی که باعث آسیب جسمی و روحی به کودکان شود.

12.   عدم هر گونه تنبیه و تهدید در مواردی چون عدم اثر بخشی آموزش توالت و نظافت و هم چنین عدم تطابق کودک با برنامه مهد کودک همچون تغذیه و استراحت.

13.   گزارش فوری به مدیریت مهد کودک در صورت احتمال وقوع کودک آزاری و مورد قصور و غفلت قرار گرفتن کودک.

14.   کنترل وضع اتاق و وسایل و تجهیزات مربوطه، هنگام بروز حوادث احتمالی، ضمن اطلاع به مدیر مهد کودک و نیز اطلاع به مراکز امدادی حسب مورد.

15.   حضور در دوره های آموزشی مرتبط با حوزه فعالیت به تشخیص مدیر مهد کودک.

16.   مراقبت از سلامت جسم و روان کودک.

شرط وظایف کمک مربی و مراقبت

1.       کمک به مربی در امر آموزش کودکان.

2.       نگهداری و زیر نظر گرفتن کودکان به منظور رفع نیارهای آنان با هماهنگی مربی مربوطه.

3.       تعویض ملحفه و لباس و پوشک کودکان و شستشوی کودکان با رعایت اصولی بهداشتی و مراقبت های لازم.

4.       کمک در اجرای صحیح برنامه تغذیه کودکان با نظارت مربی و دادن غذا به کودکان شیرخوار و نوپا.

5.       هدایت کودکان به توالت و دستشویی و شستشوی آنان با دستکش یک بار مصرف جداگانه در هر نوبت تعویض یا شستشوی هر کودک.

6.       رعایت بهداشت فردی و کوتاه نگه داشتن ناخن ها و استفاده از لباس مناسب ویژه مهد کودک با رنگ های شاد و روشن به غیر از سفید.

7.       کنترل کامل وضع اتاق و وسایل خواب و بازی کودکان از لحاظ ایمنی و بهداشتی زیر نظر مربی.

8.       ارائه گزارش به مربی مربوطه در صورت مشاهده هر گونه تغییرات خاص عاطفی و جسمی در کودک.

9.       همکاری با مربی در حفظ و نگهداری وسایل و تجهیزات مهد کودک و آماده نگهداشتن آنها برای فعالیت های مربوطه.

10.   همکاری با مربی در امر پذیرش و ترخیص کودکان.

11.   نظافت اتاق ها، وسایل و مسیر تردد کودکان زیر نظر مربی مربوطه.

قوانین و مقررات مهد كودك

1.       نصب تابلو مهد کودک با حداقل اندازه 1 در 5/1 متر و با درج نام مهدکودک، سال تاسیس و عبارت "با امتیاز و نظارت سازمان بهزیستی استان بر سر درب ورودی اصلی مهد کودک الزامی بوده و اضافه کردن هر عبارت دیگر ممنوع می باشد.

2.       نصب پروانه فعالیت و کارت مدیریت مهد کودک در محل رویت مراجعین.

3.       نصب شهریه ابلاغی و تلفن تماس بهزیستی استان در تابلوی اعلانات مهد کودک جهت اطلاع مراجعین.

4.       نصب شهریه کلاس های فوق برنامه ابلاغی بهزیستی استان در تابلوی اعلانات مهدکودک جهت اطلاع مراجعین.

5.       هر مهد کودک می بایست حداقل دو گروه سنی از کودکان مندرج در این آئین نامه را مطابق پروانه فعایت پذیریش نمایید.

6.       مدیر موسس و یا مدیر فقط مجاز به اخذ شهریه ابلاغی سازمان بهزیستی استان می باشند.

7.       در صورتی که اولیاء کودکی پس از ثبت نام از ادامه استفاده کودک به هر دلیل منصرف شود. اگر کودکان کمتر از یک هفته از خدمات مهد کودک استفاده نموده باشد شهریه به میزان 15 روز کسر و اگر بیش از یک هفته استفاده کرده باشد شهریه به میزان یک ماه محاسبه می شود و الباقی دریافتی با اولیاء کودک تسویه حساب می شود. این امر در هنگام ثبت باید به رویت و امضاء اولیاء رسانده شود.

8.       انجام هر گونه تبلیغ و پخش آگهی در زمینه مهد کودک باید منطبق با قوانین و مقررات سازمان بهزیستی و عاری از تبلیغات کذب باشد و عدم رعایت این امر منجر به صدور اخطار می شود.

9.       افتتاح حساب جاری در یکی از بانک های رسمی کشور برای دریافت شهریه از خانواده هایی که تمایل به پرداخت شهریه از طریق سیستم بانکی را دارند( شعب نزدیک مهد).

10.   در قبال دریافت شهریه (نقدی یا فیش واریزی ) مهد موظف به ارایه قبض در دو نسخه است که نسخه دوم در پرونده کودکان بایگانی می شود.

11.   تنظیم پرونده کارکنان شامل تصویر کارت بهداش، تصویر گواهینامه آموزشی، تاریخ شروع به کار، تصویر قرارداد....

12.   نصب فهرست اسامی کارکنان مهد کودک با ذکر رشته تحصیلی، سوابق، وضعیت متاهل .... در محل دید اولیاء .

13.   اجرای فوق برنامه منوط به دارا بودن فضای کافی، مربی متخصص و امکانات لازم جهت برگزاری کلاس ها می باشد و می بایست با هماهنگی سازمان بهزیستی انجام شود.

14.   نصب فهرست اسامی مربیان فوق برنامه با ذکر رشته تحصیلی، سوابق، ساعات حضور، نوع فعالیت در محل دید اولیاء.

15.   تهیه و تنظیم دفتر پذیرش، و ثبت مشخصات کودکان.

16.   تهیه و تنظیم دفترچه شهریه.

17.   نصب فهرست برنامه غذایی و میان وعده در محل دید اولیاء

18.   ارایه برنامه فعالیت روزانه گروه های سنی کودکان به اولیاء و نصب در هر کلاس.

19.   ابلاغ شرح وظایف برای هر یک از کارکنان مهد کودک در 2 نسخه، و ارائه، نسخه اول به شاغل درآن شغل، ضبط نسخه دوم در پرونده مهد کودک.

20.   رعایت کلیه موارد متداول در محیط های آموزشی مانند عدم استفاده از آرایش، عطر و اسپری، داشتن ناخن کوتاه و لباس فرم مرتب و خوش رنگ (مطابق با شعائر اسلامی ) توسط تمامی پرسنل مهد کودک.

21.   مدیر یا مدیر موسس باید به طور تمام وقت در مهدکودک حضور داشته و اشتغال وی در حرفه دیگر در ساعات فعالیت مهد ممنوع می باشد.

22.   برای پوشش سه نوبت فعالیت 8 ساعته مهد کودک شبانه روزی در طی یک شبانه روز، وجود سه مدیر واجدالشرایط نوبتی الزامی است، و هر مدیر در زمان فعالیت خود مسوول مستیم تمام امور           مهد کودک می باشد.

23.   عدم هر گونه تحقیر و هر گونه تنبیه بدنی کودکان.

24.   وستایل و لوازم مورد استفاده کودکان ( صندلی، قفسه ها .... )باید متناسب با قد کودکان تهیه شود.

25.   حداقل فاصله مهدهای کودک تا ازیکدیگر به صورت زیر تعیین شود.

الف) درشهرهای با بیش از یک میلیون نفر جمعیت (نظر کلان شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز، کرج و اهواز) حداقل فاصله بین مهدهای کودک 250 متر تعیین می گردد.

ب) در سایر مراکز استانها، حداقل فاصله بین مهدهای کودک 300 متر تعیین می گردد.

ج) در سایر شهرستانها و مناطق کم برخوردار شهرهای فوق الذکر حداقل فاصله بین مهدهای کودک 500 متر در نظر گرفته شود.

تبصره: در مورد فاصله های فوق الذکر کمیته نظارت استانی می تواند با توجه به تراکم جمعیتی منطقه، کشش منطقه از نظر تعداد کودکان و عملکرد مهدهای کودک موجود همجوار صرفاً نسبت به کاهش فاصله مهدهای کودک با یکدیگر اقدام نماید.

26.   ساختمان مهد کودک و فضاهای مربوط به آن در ساعات تعیین شده به برنامه های و فعالیت های مهد کودک اختصاص دارد، و در ساعات دیگر نیز بهره برداری از ساختمان مهد کودک و امکانات آن به منظور انجام سایر فعالیت های فرهنگی و تربیتی (برای کودکان) منوط به تایید سازمان بهزیستی استان خواهد بود.

27.   قبول مسؤولیت های قانونی کودکان تحت سرپرستی مهد کودک و پاسخ گویی در قبال بروز هر نوع آسیب جسمی و روانی به کودکان؛ اطلاع سریع به سازمان های ذیربط و پیگیری های لازم برعهده مدیرموسس، مدیر، موسس یا مربی می باشد.

28.   حضور کودکان شیرخوار، نوپا با لباس راحت در مهد کودک.

29.   ساختمان مهد کودک باید در مالکیت یا اجاره رسمی موسس یا مدیر موسس (دفاتر مشاوره املاک دارای کد رسمی ) می باشد.

30.   عضویت در کانون توسعه و همیاری مهدهای کودک.

31.   وجود یک دستگاه کامپیوتر برای ورود اطلاعات مربوط به کودکان و...

شرایط و تعداد نیروی انسانی مورد نیاز مهد کودک

نیروی انسانی متخصص مورد نیاز مهد کودک در هر نوبت کار با توجه به نوع فعالیت و برنامه های آن به شرح ذیل می باشد.

1.       مدیر مهد کودک.

2.       معاون مهد کودک با مدرک تحصیلی کارشناسی یا بالاتر برای مهدهای کودک با ظرفیت بیش از 100نفر.

3.       مربی مهد کودک با مدرک تحصیلات حداقل دیپلم یا بالاتر (مطابق با بند شش ماده هفت) یک نفر به ازای هر 10 کودک شیرخوار، 15 کودک نوپا، یا 15 کودک نوباوه.

4.       کمک مربی مهد کودک با تحصیلات کمتر از دیپلم، یک نفر به ازای هر 10 کودک شیرخوار، 15 کودک نوپا، 15 کودک نوباوه.

5.       مراقبت با تحصیلات پایان دوره راهنمایی یا بالاتر یک نفر به ازای هر 10 کودک شیرخوار.

6.       خدمتگزار یک نفر به ازاء هرپنجاه نفر.

7.       آشپز (یک نفر) برای مهدهای کودک تمام وقت، شبانه، شبانه روزی و...

8.       کمک آشپز (یک نفر) برای مهدهای کودک تمام وقت،  و شبانه روزی با ظرفیت بیش از 100 کودک.

9.       حتی الامکان سرایدار در مرکز مقیم باشد.

10.   انعقاد قرارداد با پزشک به صورت پاره وقت یک بار در ماه.

11.   کارشناس بهداشت و تغذیه به صورت پاره وقت یک بار در هفته.

12.   روان شناس به صورت پاره وقت یک بار در هفته.

مشخصات ساختمان مهد کودک و تجهیزات لازم

1.       ساختمان مهد کودک باید د ر مالکیت یا اجاره رسمی موسس با مدیر موسس (دفاتر مشاور املاک دارای کد رسمی) می باشد وارائه اجاره نامه جهت صدور پروانه فعالیت الزامی است.

2.       رعایت دور بودن مهد کودک از خیابان پر تردد، مراکز پر سر و صدا و خطوط راه آهن، کشتارگاه ، محل انباشت زباله و سایر مراکزی که تولید دود، بو، گرد و غبارو آلودگی می نماید ضروری است.

3.       ساختمان مهد کودک ترجیحاً بهتر است در یک یا دو طبقه بشد و در صورت دو طبقه بودن فوقانی به گروه سنی شیرخوار و نوپا و طبقه پائین به گوره نوباوه اختصاص یابد و راه اندازی مهد کودک در ساختمان های چند طبقه با رعایت تمامی موارد ایمنی و تایید کمیته بلامانع می باشد. در ضمن به هیچ عنوان نباید مهد کودک بزرگ در زیرزمین راه اندازی گردد.

4.       درب ورودی مهد کودک باید بزرگ و دو لنگه باشد و همچنین ورودی حیاط مهد از پارکینگ مجزا باشد و ضمناً در حیاط مهد کودک به هیچ عنوان نباید وسیله نقلیه پارک گردد.

5.       سکونت اشخاص حقیقی و حقوقی در طبقه فوقانی مهد کودک در صورت مجزا بودن در ورودی و خروجی آن از مهد کودک بلامانع است.

6.       رعایت تعداد و اندازه سرویس هاس بهداشتی ( توالت و دستشویی ) متناسب الزامی می باشد به صورتی که به ازای هر 20 کودک یک چشمه توالت و یک دستگاه دستشویی تعبیه شده باشد و در ضمن داشتن یک چشمه توالت و یک دستگاه دستشویی در فضای باز مهد کودک پیشنهاد می شود.

7.       فضایی جهت ثبت نام و بایگانی پروانده کودکان و کارکنان مجهز به لوازم اداری نظیر میز، صندلی، فایل پرونده کودکان، تلفن و (ترجیحاً اتاق).

8.       فضای سرانه با احتساب 3 متر مربع برای هر کودک شیرخوار، 2 متر مربع برای هر کودک نوپا و 1 متر مربع برای هر کودک نوباوه.

9.       حداکثر ظرفیت کلاس های آموزشی برای کودکان نوپا 15 نفر و نوباوه با احتساب فضای سرانه مربوطه 20 نفر می باشد.

10.   اتاق فعالیت کودکان مجهز به میز، صندلی، وسایل آموزشی، کمک آموزش، وسایل بازی مناسب گروه های سنی و.

11.   اتاق بازی مجهز به خانه عروسکی ودیگر اسباب و لوازم مناسب بازی گروه های سنی.

12.   ناهار خوری مجهز به میز و صندلی و وسایل غذاخوری مناسب.

13.   آشپزخانه مجهز به تجهیزات لازم نظیر یخچال، فریزر، اجاق گاز، کابینت، ظروف مناسب و...

14.   اتاق خواب کودکان مجهز به تشک، بالش ،ملحفه، و تخت خواب برای هر کودک شیرخوار.

15.    اطاق تعویض و شست و شو مجهز به دوش متحرک، وان مخصوص شست وشو، میز تعویض، دست شویی با آب سرد و گرم، سطل درب دار، دست کش یک بار مصرف و...

16.   حیاط یا فضای بازی ایمنی سازی شده حداقل به مساحت 50 متر مربع، مجهز به وسایل بازی مانند تاب، سرسره، الاکلنگ، و... در مناطق کم برخوردار با تشخیص و تایید کمیته مساحت حیاط و فضای بازی مهد کودک قابل تغییر خواهد بود.

17.   سیستم سرمایش و گرمایش متناسب با مناطق جغرافیایی کشور( رادیاتور، فن کوئل، یا شوفاژ، بخاری، پکیج، کولر...) و در ضمن تمامی سیستم های در دسترس کودکان باید با پوشش های امن محفوظ شده باشند.

18.   وجود کپسول اطفاء حریق دارای کنترل فنی و بررسی ادواری با درج تاریخ و مشخصات بازدید کننده برای هر طبقه ضروری و الزامی می باشد.

19.   ایمن سازی پلکان، شیشه  ها، ارتفاعات، پریزها، وسایل حرارتی، برودتی، و غیره.

20.   نصب هواکش و استفاده از کف پوش مناسب، مواد لازم بهداشتی و ...

21.   درجه حرارت مناسب مهد کودک به تناسب فصول حداکثر 25 تا 27 و حداقل 20 درجه سانتی گراد می باشد.

22.   وجود جعبه کمک های اولیه (شامل چسب، باند، گاز استریل، بتادین، ....) در محل مناسب به دور از دسترس کودکان.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 16:11  توسط علیرضا  |